Velykos Palangoje – su jubiliejinių Jurginių dvasia dvelkiančia Margučių alėja bei pavasarinėmis dirbtuvėmis

Radvile Kuceviciute nuotr.
Radvile Kuceviciute nuotr.

Kaip ir kiekvieną pavasarį, artėjant šv. Velykoms didžiausias šalies kurortas miesto svečius bei palangiškius kviečia pasigrožėti Margučių alėja, kuria velykiniu laikotarpiu kasmet pavirsta J. Basanavičiaus gatvė. Įspūdingo dydžio – net kelių metrų aukščio ir pusantro pločio – margučius palangiškiai puošia kasmet, bet kaskart dabina vis kitaip. Kadangi didžiausia pavasario šventė šiemet susilieja su Jurginėmis, tad ir Margučių alėjoje derės abiejų akcentai. Ir tai – ne visos šių metų švenčių naujienos. Marga bus ne tik alėja, bet ir velykinių renginių pasiūla – nuo dirbtuvių mažiesiems iki naktinio reivo Rąžės pakrantėje. 

Margučiai su Jurginių karpiniais

Spalvingąją pavasario šventę palangiškiams ir kurorto svečiams jau ne vienerius metus kuria entuziastinga komanda, kurioje puikiai vieni kitus supranta miesto kultūrininkai, pedagogai ir verslininkai. Ir Velykoms ruošiamasi jau nuo rudens, nuo pat lapkričio, kad populiariausioji kurorto gatvė, vedanti link Palangos tilto, džiugintų tiek vietos gyventojų, tiek svečių akis ir širdis.

„Margučių alėją atidarome turbūt jau 12-tą kartą, bet kasmet ieškome vis naujos temos. Šiemet vargti jos ieškant net ir nereikėjo – temą padiktavo kita šventė. Kadangi Atvelykis sutampa su 35-osiomis, jubiliejinėmis, Jurginėmis Palangoje, tad šių dviejų pavasario švenčių akcentai susilies ir alėjoje, – sako Palangos kultūros centro direktorė Vita Petrauskienė. – Todėl šį kartą pasirinkome J. Basanavičiaus gatvę puošti sodrios spalvos vienspalviais margučiais, per vidurį apjuostais inscenizuotais baltais karpiniais, kurių raštuose atspindės Jurginių simbolika. Tas sodrių spalvų ir akinamo baltumo kontrastas taps ypatingu alėjos akcentu“.

Tokių velykinių lietuviškų simbolių J. Basanavičiaus gatvėje iškils dešimt. Margučius kuria vietos verslininkų – tėvo ir sūnaus – įmonė „R90“. 

Atsigręžiant į gamtą 

Jau treti metai stovus, ant kurių pastatomi margučiai, puošia Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro fitodizainerė, dekoratyvinio apželdinimo dėstytoja Jurga Juknaitė su savo mokiniais. Dizainerei rūpi ne tik grožis, bet ir tvarumas, todėl populiariausios kurorto gatvės šventinė atributika ne tik trauks akį, bet ir bus draugiška gamtai.

„Visuomet naudojame tik gamtines medžiagas, ir net jas renkame savitai – griežtai vertiname, kad nenukentėtų mus supanti gamta. Juolab, kad ir margučiai eksponuojami lauko erdvėje, tad turi derėti su ja. Visada reikia atsigręžti į gamtą, – savo požiūriu dalijasi J. Juknaitė. – Tad lygiai taip pat ir šiemet – jokio plastiko, nebent sutvirtinimui kokią vielutę panaudojame. O gamtinių medžiagų ieškome ten, kur valomi miškai. Pavyzdžiui, per pajūrio mišką grįždama namo randu nupjautų beržų, tad prisirenku šakų. Taigi, turiu puošmenų, ir niekas nenukenčia“. 

Nors žemės meno kompozicijos margučius puošia kasmet, tačiau kas kartą – vis kitaip. „Stengiamės prisitaikyti prie marginimo tematikos, – sako fitodizainerė. – Žinoma, velykinį lizdelį visuomet suformuojame, bet medžiagos ir jų komponavimas turi tikti einamų metų temai“.

Margučius puoš zuikiakrūmis, sedula ir „kačiukai“

Vis dėlto parinkti augalus tokiu metų laiku – nemenkas iššūkis net ir specialistams. „Pasižiūriu pro langą – krenta snaigės, o norisi spalvų, – sako J. Juknaitė. – Visus metus žaliuoja spygliuočiai, bet eglišakiai būdingi kalėdiniam laikotarpiui. Gėlių žiedai irgi netinka – juk pats pavasario vidurys, ne vasara. Kompozicijos turi įsilieti į aplinką“. Tačiau yra išeitis. Pasakodama apie pagrindinį augalą, papuošiantį margučius, fitodizainerė ištaria negirdėtą pavadinimą, beje, visai derantį su ateinančių švenčių laikotarpiu – zuikiakrūmis. 

Kompozicinį pamatą Margučių stovų puošmenoms sudarys trys augalai – jau minėtasis zuikiakrūmis, baltoji sedula ir blindės, vadinamieji kačiukai. 

„Zuikiakrūmis – invazinis augalas, žalias žiemą vasarą, tad jis kompozicijoms suteiks sodraus žalumo, o bordo spalva jas paįvairins sedulos kamieno žievė, – pasakoja J. Juknaitė. – Ir kaipgi be „kačiukų“ – be jų niekaip“.

Specialistė prasitaria ir apie ypatingą šių metų sumanymą: „Turiu viltį, kad šiemet pavyks margučius papuošti ir žydinčiomis Kaukazo slyvų šakelėmis. Šių medelių pilna apleistuose laukuose, pasiruošusių tuoj sprogti. Pridėsime jų į kompozicijas ir lauksime pavasarinio lietaus. Jei palis, galbūt jos netgi sužydės. Jeigu ne – vis tiek liks puošmena, nors ir nežydinti“.

Velykinių renginių savaitė

Margučių alėją J. Basanavičiaus gatvėje bus galima aplankyti ir pasidaryti šventinių fotosesijų net dvi savaites –  nuo šio pirmadienio, balandžio 14-osios, iki paskutinio balandžio pirmadienio, balandžio 28-osios.

O belaukiančius Velykų palangiškius kultūros darbuotojai kviečia į edukacinius renginius, padėsiančius pasiruošti artėjančioms šventėms. Antradienį, balandžio 15-ą dieną, Palangos Kurhauzo palėpėje vyks tradicinis kiaušinių marginimas vašku, leisiantis prisiminti arba išmokti, kaip senolių rankose gimdavo tikri meno kūriniai. Tą patį antradienį ir trečiadienį, balandžio 15–16 dienomis, Palangos viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus skaitykloje mažieji galės dalyvauti Velykinėse kūrybinėse dirbtuvėse, kuriose margučius gamins ir puoš klijuodami, piešdami, kaip tik jų vaikiška fantazija leis. 

Trečiadienį veiklos netrūks ne tik mažiausiems, bet ir bet kokio amžiaus švenčių laukiantiesiems. Kurhauzas pakvies į palėpėje įsikursiančias kūrybines dirbtuves iš įvairiausių medžiagų gaminti velykinius krepšelius.

Palanga šv. Velykos Margučių alėja Velykinių renginių savaitė
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,89