Skautiškas įspaudas Anapilin iškeliavusio Antano Sebecko biografijoje

Skautiškas įspaudas Anapilin iškeliavusio Antano Sebecko biografijoje

Šiomis dienomis mus pasiekė liūdna žinia – mirė Palangai, o tuo pat metu ir visiems Lietuvos pajūrio mylėtojams didžiai nusipelnęs asmuo Antanas Sebeckas (1945–2025). Jis buvo ilgametis Palangos botanikos sodo vadovas. Kiekvienas palangiškis ar poilsiautojas Palangoje, vaikštinėdamas po išpuoselėtą ir prižiūrėtą Birutės parką, net ir nepažinodami velionio Antano, jautė to rūpestingo šeimininko globojančią ranką.

Apie A. Sebecką, kaip Palangos botanikos sodo vadovą, plačiai rašyta kitų autorių nekrologuose ir pasisakymuose jo mirties proga, nesikartosiu. Čia tik norėčiau paminėti vieną aspektą, kuris neminimas kitur.

Velionis yra reikšmingai pasitarnavęs Lietuvos skautams ir tai svarbu pabrėžti. Būtent Antano Sebecko dėka Birutės parke atsirado Skautų slėnio vardas, didele dalimi jo rūpesčio dėka buvo išsaugotas skautų akmuo, menantis istorinį įvykį – skautų įkūrėjo ir pasaulio skautų šefo vizitą Palangoje 1933 metais, su jo paties ir jo žmonos Olavės bei prezidento Antano Smetonos inicialais. Jis parinko šiam akmeniui dabartinę vietą šalia Birutės kalno, įrengė netoliese skautišką laužavietę, iš kitų akmenų greta išdėliojo Grįžulo ratus, lyg dangaus atspindį žemėje, kuris visuomet spindi aukštybėse, kai vaiskiomis ir šiltomis rugpjūčio naktimis skautai leidžiasi į žygius.

Čia verta priminti, kad Baden-Povelis ir prezidentas Smetona, skautų prašymu, paliko savo originalius inicialų atspaudus, kuriuos vėliau skautai iškalė akmenyje, kartu su to istorinio vizito data. Po sovietų okupacijos skautų akmeniui buvo iškilęs realus pavojus – vos tik per plauką jis nebuvo suskaldytas ir panaudotas „Brežnevo vilos“ statybai ar paverstas skalda privažiavimui išgrįsti. Jis jau buvo nuvilktas į akmenų sankaupą netoli tos vietos, bet kažkas iš darbininkų pastebėjo jiems nesuprantamus iškaltus inicialus B-P, O ir AS. Tad akmenį atidėjo į šalį „išsiaiškinti“.

Vėliau Antanas Sebeckas sužinojo, kad akmenį rengiamasi pergabenti į Kauną. Nieko nelaukęs jis pasirūpino traktoriuku ir nedelsiant akmenį atgabeno į dabartinę jo vietą. Tuojau po nepriklausomybės atgavimo, jis pats Birutės parko daliai davė Skautų slėnio vardą, nelaukdamas savivaldybės svarstymų. Vardas prigijo, skautai šiandien turi ne tik stovyklavimo vietą, bet ir savo sostinę Palangoje!

Taip dalykai tada klostėsi. Ryžtingi ir išmanantys žmonės daug nuveikė Lietuvos labui. Jeigu būtų buvę laukiama svarstymų, sprendimų, kas žino, gal ir šiandien kai kur dar būtų likę ir Lenino paminklų. Bet žmonės tada nelaukė – šalino juos kaip savaime suprantamą svetimybę ir stengėsi grąžinti istorinį teisingumą. Taip elgėsi ir a. a. Antanas Sebeckas.

Antanas nuoširdžiai palaikė ir Roberto Baden-Povelio gatvės vardo atgaivinimo iniciatyvą, laukė šio įvykio. Pritrūko vos poros savaičių...

Ilsėkis ramybėje, ištikimas skautų bendražygi!

Antanas Sebeckas ir Nomeda Bepirštytė, skautų istorijos puoselėtoja Skautų slėnio akmenynas su skautų akmeniu Palangoje Jaunieji skautai Palangoje prie skautų akmens AS, B-P ir O inicialai ant skautų akmens Jaunieji skautai Palangoje prie skautų akmens

Prof. Valdas Rakutis,

vyresnysis skautininkas, budys, 

LR Seimo skautų bičiulių grupės pirmininkas

Antanas Sebeckas Palangos botanikos sodas vadovas Birutės parkas Lietuvos skautai Skautų slėnio vardas skautų akmuo Roberto Baden-Povelio alėja
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,965