Palangoje paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena

Palangoje paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena

Rugsėjo 23-ąją Palangos žydų bendruomenė kartu su Palangos Vlado Jurgučio progimnazija mokiniais ir Palangos miesto savivaldybė kultūros skyriaus atstovais paminėjo Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. Net šešios progimnazijos klasės dalyvavo atminties kelyje, kuriuo 1941 metais buvo vedami Palangos žydai vyrai sušaudyti. Prie simbolinio paminklinio akmens Palangos Birutės parke (tikroji žudynių vieta yra už kelių šimtų metrų – vilos „Auska“ teritorijoje) mokiniams papasakojome apie šios dienos ir vietos svarbą, o jie pagerbė aukas skaitydami nužudytųjų pavardes. 

Prisiminėme ir didvyriškus gelbėtojus, kurie rizikuodami savo ir savo šeimų gyvybėmis gelbėjo žydus. Jų drąsa ir pasiaukojimas išlieka šviesos spindulys tamsiausiomis mūsų istorijos akimirkomis. Tegul šių žmonių atminimas gyvena mūsų širdyse, įkvepia mus siekti vienybės ir supratimo.

Palangos miesto savivaldybė kartu su Palangos žydų bendruomene kiekvienais metais pamini Lietuvos žydų genocido dieną bei pagerbia žuvusiųjų atminimą. Praėjusiais metais žvakutės uždegtos bei atminimo akmenukai padėti ant kapo Palangos žydų žudynių vietoje, Kunigiškių miške, kur 1941 m. spalio 12 d. buvo nužudyta apie 200 Palangos žydų bendruomenės moterų ir vaikų. Taip pat žvakutės, atminimo akmenukai kasmet padedami simbolinėje vietoje Birutės parko teritorijoje prie paminklinio akmens nužudytiems žydams atminti bei Žydų perlaidojimo vietoje Palangos miesto civilinėse kapinėse.

1817 m. Palangoje buvo 688 gyventojai. Iš jų 233 – valstiečiai. Daugiau nei pusė palangiškių (439) buvo žydai (tarp jų 220 moterų, 219 – vyrų) ir sudarė 64 % visų gyventojų. 1850 m. Palangoje surašyti 729 žydai. 1863 m. įkurta žydų prekybininkų gildija. 1897 m. Palangoje buvo 2149 gyventojai, iš jų – 925 žydai ir sudarė 43 % visų gyventojų. XIX a. pabaigoje žydai Palangoje gyveno aktyvų visuomeninį gyvenimą, veikė apie septynios gintaro parduotuvės ir dirbtuvės. XX a. pradžioje ir tarpukariu jų įsikūrė daugiau – iš viso apie 12-13. Tarpukariu žydai užėmė pareigas Palangos valsčiaus ir miesto savivaldybės administracijoje. Palangoje veikė žydų smulkaus kredito bankas, hebrajų pradžios mokykla, religinė mokykla – chederis, sinagogos.

Masinės žydų žudynės Palangoje prasidėjo 1941 m., Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą. Birželio 27 d. ir spalio 12 d. vykdyto holokausto aukomis tapo daugiau nei 300 Palangos žydų bendruomenės narių.

Palangos žydų bendruomenė ir jos pirmininkas Vilius Gutmanas dėkoja mokiniams, mokytojams ir visiems dalyvavusiems už parodytą pagarbą ir vienybę. Tegul šių žmonių atminimas niekada neužgęsta.

Palangoje paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena, nuotrauka-1 Palangoje paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena, nuotrauka-2 Palangoje paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena, nuotrauka-3 Palangoje paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena, nuotrauka-4 Palangoje paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena, nuotrauka-5
Palanga Palangos žydų bendruomenė minėjimas Lietuvos žydų genocido atminimo diena pirmininkas Vilius Gutmanas
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,959