Valdžios planai keisti būsto nuomos tvarką: baiminamasi, kad išaugs kainos ir šešėlinė rinka

E.Genio / LRT nuotrauka
E.Genio / LRT nuotrauka

Finansų ministerijai siūlant keisti būsto nuomos ir verslo liudijimų tvarką, ekspertai perspėja, kad augs nuomos kainos, o ir taip įkaitusi rinka taps dar karštesnė. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) analitikė Indrė Genytė-Pikčienė sako, jog šis sprendimas tik paskatins šešėlinę būsto nuomos rinką.

Vis daugiau žmonių butus perka ne sau, bet investicijai ir po to juos nuomoja. Kai kurie tokiu verslu besiverčiantys žmonės turi ir po penkis butus, kurių nuomai pakanka vos vieno verslo liudijimo, tačiau Finansų ministerija siūlo tvarką keisti: vienam butui – vienas liudijimas.

Trumpalaike nuoma užsiimantis Tomas Grižas tokį siūlymą vadina viešbučių planu pažaboti privatininkus.

„Kalbu apie tai, kad trumpalaikę nuomą tarsi reikia pažaboti. Faktas, kad Viešbučių ir restoranų asociacijai reikia kaip nors atstovėti viešbučio interesus ir tai turi būti daroma dar ir viešai“, – sako T. Grižas.

NT rinka. Būstas.
NT rinka. Būstas.

Tačiau Viešbučių ir restoranų asociacija teigia, kad tikslas yra ne pažaboti, bet apskaityti visus Lietuvoje viešinčius turistus.

„Matome, kad yra beveik 30 proc. turistų, kurių niekas nemato. Klausimas, ar norvegai važiuoja, ar nevažiuoja į Lietuvą. Mes sakome, kad nevažiuoja, o butų nuomotojai tikina, kad jų važiuoja masiškai, tai nebeaišku, su ta rinka dirbti ar nedirbti.

Mūsų problemos yra vienodos, nes mums reikia, kad atvažiuotų kuo daugiau turistų, tačiau mes turime žinoti, kokie yra realūs turistų skaičiai“, – pabrėžia Viešbučių ir restoranų asociacijos atstovė Evalda Šiškauskienė.

Evalda Šiškauskienė
Evalda Šiškauskienė

Savo ruožtu Finansų ministerija prideda, kad dabar būsto nuomotojai apmokestinami neadekvačiai – su vienu verslo liudijimu gali nuomoti kad ir 100 butų. Kita vertus, tai ne vienintelis būdas tokiu verslu verstis legaliai – valstybei galima mokėti tik dalį gautų pajamų.

Nuomai skirtas verslo liudijimas Vilniuje kainuoja bemaž 700 eurų. Kitur kainos mažesnės, pavyzdžiui, Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje jo kaina siekia apie 500, o Klaipėdoje – 200 eurų. Jeigu būsto savininkai pinigus už verslo liudijimą užkraus ant nuomininkų pečių, kai kurių butų nuoma Vilniuje gali brangti ir pusšimčiu eurų per mėnesį, o kituose miestuose nuo keliolikos iki keliasdešimties.

„Ilgalaikės nuomos rinka yra viena, todėl ji pati save reguliuoja. Jei savininkams pasidaro brangu išlaikyti tą turtą, šie gali kilstelėti kainas. Jeigu žmogui, užsiimančiam trumpalaike nuoma, pabrangs turto išlaikymas ir jis pakels kainas, kris jo pajamos, todėl, mano manymu, šis sprendimas apsunkins trumpalaike nuoma užsiimančiu žmonių gyvenimą“, – tikina T. Grižas.

Valdžios planai keisti būsto nuomos tvarką: baiminamasi, kad išaugs kainos ir šešėlinė rinka, nuotrauka-3

Tik gilins problemą

Apynaujame daugiabutyje, esančiame vos penkios minutės nuo Vilniaus centro, buto nuoma kainuoja apie 500 eurų per mėnesį. LLRI analitikė I. Genytė-Pikčienė sako, kad nemaža dalis šių pinigų nėra apskaitomi, todėl valstybė iš minėtų 500 eurų gauna apskritą nulį.

„Nuomos rinka vis dar lieka neskaidria sritimi ir čia šešėlis yra vienas iš didesnių. Šitas sprendimas tik pagilina esamą problemą, nes mokestinė našta išaugs dirbantiesiems legaliai ir tada jiems kils klausimų, ar verslo liudijimas yra palankiausia verslo forma“, – atkreipia dėmesį I. Genytė-Pikčienė.

Indrė Genytė-Pikčienė
Indrė Genytė-Pikčienė

Pastaruoju metu parduodama vis daugiau nuomai skirtų butų. Registrų centro duomenimis, tokių – kas penktas. Nors rinkoje kvėpuoti darosi vis sunkiau, nuomos kainos nemažėja. Statistiškai jauna šeima, už nuomą didmiestyje mokanti 500 eurų, dar prieš metus tam skirdavo trisdešimčia eurų mažiau.

Anot analitikės, tikėtina, kad įvedus naują tvarką butai investicijai bus nebe tokie patrauklūs, todėl pasiūla nuomos rinkoje mažės dar labiau.

„Kiekviena papildoma mokestinė iniciatyva mažina rinkos efektyvumą. Besiimančiųjų šia veikla mažės tiek dėl verslo liudijimų skaičiaus didinimo, tiek dėl neapmokestinamojo minimumo bazės praplėtimo“, – sako I. Genytė-Pikčienė.

Statistika rodo, kad pernai Lietuvoje, įskaitant ir vietinį turizmą, apsilankė trys milijonai turistų. Jeigu, kaip tvirtina viešbučiai ir restoranai, trumpalaike nuoma išties naudojasi trečdalis jų, gali būti, kad turistų statistika kitąmet pasipuoš visu milijonu daugiau.

Parengė Gabrielė Sagaitytė

NT brokeris Artūras Žalkauskas

LRT
būstas būsto nuoma
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,961