Paskutiniajame miesto Tarybos posėdyje buvo aptarti kurortui svarbūs klausimai, tarp kurių – Palangos miesto savivaldybės 2018-2020 metų strateginis veiklos planas. Šis planavimo dokumentas parengtas panaudojant turimus bei planuojamus gauti finansinius, materialiuosius ir darbo išteklius, siekiant efektyviau vykdyti viešojo administravimo ir viešųjų paslaugų teikimo funkcijas, užtikrinti bendruomenės viešųjų poreikių bei interesų tenkinimą.
Naujajame strateginiame veiklos plane – prioritetai palangiškių gyvenimui gerinti

Palanga dar gražės: numatyta didžiausius prioritetus skirti bendrosios, ūkio ir turto, Šventosios seniūnijos, ekonominė plėtros, aplinkos apsaugos, statybos, sveikatinimo, kultūros, švietimo, socialinės apsaugos, architektūros ir teritorijų planavimo programoms. V.Janušonio nuotr.
Orientuojasi į palangiškius
Miesto strateginį veiklos planą sudaro vienuolika įvairių Savivaldybės veiklos sričių apimančių programų. Kiekvienoje suformuluotos priemonės, išlaidų projektai pagal finansavimo šaltinius, už priemonės įgyvendinimą atsakingi vykdytojai ir konkretizuoti rezultatų pasiekimo rodikliai.
Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Ekonominės plėtros skyriaus vedėjos Ramunės Olšauskaitės Urbonienės, apie 85 proc. viso strateginio plano programų yra orientuota į socialines veiklas, kitaip tariant – į palangiškių poreikius. „Apie 8 proc. skirta socialinei apsaugai ir sveikatai, apie 52 proc. – švietimui, sportui, 10 proc. – kultūrai ir 15 proc. – miesto tvarkymo reikmėms“, – detalizavo skyriaus vadovė.
Likusieji 15 proc. skirti kitoms veikloms, pavyzdžiui, miesto rinkodarai, turizmo parodoms ir verslo misijoms, teritorinių planavimo rengimo dokumentams, projektinei veiklai finansuoti.
Anot specialistės, pagal šį strateginį dokumentą kiekvienas Savivaldybės skyrius privalo suplanuoti savo veiklas bei jas koordinuoti.
„Palangos miesto savivaldybės strateginiame plane iš Savivaldybės biudžeto numatyta 16 mln. eurų, daugiau kaip 3 mln. eurų bus gauti pagal mokinių krepšelį ir bus panaudoti miesto ugdymo įstaigų poreikiams. Strateginio plano įgyvendinimo biudžete – ir lėšos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, įvairių kitų valstybės finansavimo šaltinių bei projektų“, – paaiškino specialistė.
Dėmesys švietimui
2018-2020 metų plane numatyta didžiausius prioritetus skirti bendrosios, ūkio ir turto, Šventosios seniūnijos, ekonominė plėtros, aplinkos apsaugos, statybos, sveikatinimo, kultūros, švietimo, socialinės apsaugos, architektūros ir teritorijų planavimo programoms.
„Mane asmeniškai labiausiai džiugina tai, kad miestas aktyviai pradėjo dalyvauti regiono ir valstybės bei tarptautinėse projektinėse veiklose. Pavyzdžiui, Savivaldybė parengė darnaus judumo planą ir šiuo metu jau planuojama gauti finansavimą įvairioms darnaus judumo priemonėms įgyvendinti. Taip pat ketiname teikti paraišką ir dviem greitaeigėms elektromobilių įkrovimo stotelėms pastatyti, elektra varomam autobusui įsigyti. Projektų dėka esame nusimatę ir daug kitų ekologinių priemonių, kurios kurortui yra būtinos“, – teigė pašnekovė.
Pasak R. Olšauskaitės Urbonienės, trejų ateinančių metų strateginis veiklos planas sudarytas atsižvelgiant į vietos gyventojų poreikius. Kaip vienas iš labiausiai orientuotų į palangiškius R. Olšauskaitė Urbonienė išskyrė sveikatinimo bei švietimo programas.
„Numatomas mokymosi bazės turtinimas ir modernizavimas, vaikų socialinių įgūdžių ir pozityvaus elgesio visuomenėje formavimas, saviraiškos, socializacijos, pilietinio ir tautinio ugdymo, prevencinių ir kitų neformaliojo švietimo programų rėmimas, švietimo įstaigų edukacinių erdvių tobulinimas, – ugdymo prioritetines kryptis vardijo Ekonominės plėtros skyriaus vedėja. – Didelis dėmesys jau dabar skiriamas ikimokyklinių įstaigų renovacijos darbams. Šiuo metu renovuojamas lopšelio-darželio „Žilvinas“ pastatas, planuojamas lopšelio-darželio „Pasaka“ antrojo aukšto naujų grupių įrengimas ir rekonstrukcija. Taip pat numatyta tiek „Baltijos“ pagrindinės mokyklos edukacinių erdvių kūrimas, tiek ir S. Vainiūno meno mokyklos Dailės skyriaus rekonstrukcija“.
Strateginis veiklos planas iš dalies apima ir gyvenamųjų namų renovacijos klausimus. Tiesa, labiau orientuojasi į daugiabučių kiemų tvarkymą, vaikų žaidimo aikštelių įrengimą.
Taip pat nemaža dalis skiriama ir kurorto tvarkymo reikmėms. „Formuojame tvarkingą ir švarią aplinką“, – priminė specialistė.

„Projektų dėka esame numatę daug priemonių, kurios kurortui yra būtinos“, – teigė pašnekovė Savivaldybės administracijos Ekonominės plėtros skyriaus vedėja R.Olšauskaitė Urbonienė. „V.P.“ nuotr.
Patrauklus turizmas
Miestas numato ir toliau plėtoti sportinę veiklą. Prie jos nemaža dalimi prisidės baseino su sveikatingumo centru bei viešąją pirtimi pastatymas. „Ne ką mažiau dėmesio skirsime sveikatos sričiai, o ypač sveikatinimo programoms. Džiugu, kad pernai mieste veiklą pradėjo Visuomenės sveikatos biuras, kuris įgyvendina dalį sveikatinimo programų, orientuojasi į edukacinės veiklos priemonių kryptis. Skaitomos paskaitos apie sveiką mitybą ir gyvenseną, aktyvų poilsį“, – vardijo pašnekovė.
Žinoma, neapsieita ir be turizmo plėtros planų. „Be tradicinių turizmo plėtros priemonių, numatyta daug dėmesio skirti elektroninės rinkodaros kūrimui. Kuriamos programėlės išmaniesiems įrenginiams, žaidimai su išsamiais aprašymais apie svarbius gamtos ir kultūros paveldo objektus, virtualūs maršrutai ir informacinė bazė. Taip pat keletas projektų yra susiję su turizmo informacinės sistemos vystymu. Turizmo informacija pritaikoma neįgaliųjų poreikiams, tad kurorte atsiras du taktiliniai žemėlapiai. Vienas iš jų bus įrengtas ties Vytauto ir Jūratės gatvių sankryža, antrasis – Birutės parko prieigose“, – naujoves vardijo R. Olšauskaitė Urbonienė. Ketinama toliau bendradarbiauti su skrydžiu bendrovėmis dėl naujų skrydžių krypčių. Toliau bus siekiama glaudesnio bendradarbiavimo ir su vietos verslininkais.
Naujas padalinys Šventojoje
Taip pat labai daug dėmesio numatoma skirti kultūros renginiams ir objektams. Šiais metais minimas Lietuvos nepriklausomybės šimtmetis, todėl dar pernai Palangos taryba patvirtino šimtmečio renginių programą.
„Taip pat svarbu baigti „Anapilio“ aplinkos tvarkymo darbus bei pradėti Kurhauzo medinės dalies atstatymą. Tarp miesto bažnyčios ir pašto bus įrengta Signatarų alėja ir obeliskas“, – trumpai svarbius kultūrinius darbus nusakė specialistė.
Palanga dalyvaus tarptautinėje Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimo programoje. Pagal ją, kurorto Viešosios tvarkos skyrius ir Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas kartu su Liepojos policijos komisariatu bei Liepojos savivaldybės policija dalinsis gerąją patirtimi, įsigys naujų saugos priemonių. „Pagal šį projektą Savivaldybė ketina įsigyti elektra varomą automobilį ir kitų ekologiškų susisiekimo priemonių. Jomis naudodamiesi Viešosios tvarkos skyriaus specialistai galės operatyviai ir kokybiški užtikrinti viešosios tvarkos laikymąsi Palangos mieste“, – sakė R. Olšauskaitė Urbonienė.
Numatyta pagerinti ne tik palangiškių, bet ir Šventosios gyventojų socialines paslaugas. Neilgai trukus Šventojoje ketinama įrengti Socialinio paslaugų centro padalinį, pradėti aikštės tvarkymo darbus, gatvės pėsčiųjų tako su apšvietimo įrengimą.
Palangos m. savivaldybės inf.
Palangos miesto savivaldybės 2018–2020 metų strateginio veiklos plano prioritetinės priemonės pagal programas:
Bendrosios programos prioritetinės kryptys: 1.Savivaldybės tarybos narių tinkamų darbo sąlygų užtikrinimas; 2. Viešosios tvarkos laikymosi užtikrinimas; 3. Administracijos darbuotojų ir Tarybos narių kvalifikacijos kėlimas.4. Pažeidimų fiksavimo priemonių plėtra; 5. IT sistemų diegimas, atnaujinimas ir palaikymas.
Ūkio ir turto programos prioritetinės kryptys: 1.Racionalus turto valdymas ir teisinė registracija; 2. Daugiabučių kiemų infrastruktūros sutvarkymas; 3. Daugiabučių namų ir visuomeninių pastatų energetinio modernizavimo priemonių organizavimas; 4. Socialinio būsto įsigijimas; 5. Žaidimų ir sporto aikštelių įrengimas ir atnaujinimas Palangos miesto viešose erdvėse; 6. Miesto apšvietimo energijos taupymo priemonių diegimas; 7. Paplūdimių infrastruktūros sutvarkymas; 8. Darnaus judumo plano sprendinių įgyvendinimas; 9. Palangos miesto viešųjų erdvių priežiūra ir tvarkymas.
Šventosios seniūnijos programos prioritetinės kryptys: 1. Šventosios seniūnijos infrastruktūros atnaujinimas ir plėtra; 2. Žaidimų ir sporto aikštelių įrengimas Šventosios seniūnijoje; 3. Šventosios seniūnijos viešųjų erdvių priežiūra ir tvarkymas; 4. Paplūdimių infrastruktūros gerinimas Šventosios seniūnijoje; 5. Melioracijos įrenginių priežiūra.
Ekonominės plėtros programos prioritetinės kryptys: 1. ES finansinių mechanizmų ir kitų finansavimo šaltinių paieška projektams įgyvendinti (1 energijos taupymo projektas; dviračių takų tinklo plėtojimas; sporto aikštynų sutvarkymas (V. Jurgučio pagr. m-klos, „Baltijos“ pagr. m-klos, Senosios gimnazijos ir kt.); nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų sutvarkymas (vilų kompleksas „Romeo“ ir „Džiuljeta“); Kultūros centro pastato rekonstrukcija, pritaikant jį bendruomenės centrui (Šventosios g. 1, Palangoje ir kt.), parodų paviljono S. Daukanto g. 24/ S. Dariaus ir S. Girėno g. 13, Palanga, rekonstrukcija, VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centro rekonstrukcija; vandens pramogų parkų Palangoje ir Šventojoje įrengimas; ledo arenos įrengimas; vasaros koncertų salės Vytauto g. 43, Palangoje, rekonstravimo, numatant multifunkcinio kultūros pastato, kurį sudaro kultūros centras, menų mokykla ir koncertų salė, įrengimas (II-III etapai); Palangos botanikos parko rekonstrukcija (III etapas); 2. ES finansuojamų projektų administravimas; 3. Viešojo ir privataus sektorių projektų įgyvendinimas (pramogų komplekso su ledo arena statyba, objektų, naudojančių geoterminius vandens šaltinius, kūrimas, teritorijos, esančios Liepojos pl. 10, Palangoje, DP (K4 kvartalas), vandens pramogų parkų, uždarų teniso kortų įrengimas); 4. Kurorto rinkodaros strategijos parengimas ir įgyvendinimas; 5. Turizmo rinkodaros strategijos įgyvendinimas ir turizmo informacinės sistemos priemonių plėtra; 6. Vidinės ir išorinės komunikacijos priemonių plėtra; 7.Rekreacinės infrastruktūros ir turistinių maršrutų infrastruktūros vystymas.
Aplinkos apsaugos programos prioritetinės kryptys: 1. Atliekų tvarkymo sistemos modernizavimas; 2. Želdynų inventorizavimas, atnaujinimas ir plėtra; 3. Pajūrio juostos tvarkymo programos priemonių įgyvendinimas; 4. Palangos miesto savivaldybės aplinkos monitoringo 2017–2021 metų programos priemonių įgyvendinimas.
Statybos programos prioritetinės kryptys: 1. Įvažiavimo į Palangos miestą – Kretingos gatvės ir Klaipėdos plento gatvės ruožo rekonstravimas; 2. Gatvių tiesimo, rekonstravimo, kapitalinio remonto projektavimas ir įgyvendinimas; 3. Naujai urbanizuojamų teritorijų infrastruktūros tvarkymas; 4. Švietimo įstaigų pastatų projektavimas ir modernizavimas; 5. Sporto kompleksų plėtra (pagrindinio ir atsarginio stadiono aikščių atnaujinimas, sporto aikštynų įrengimas); 6. Miesto viešųjų erdvių (aikščių) įrengimas ir pritaikymas visuomenės poreikiams; 7. Sporto, kultūros ir pramogų objektų projektavimas, rekonstravimas / statyba (baseinas); 8. Šventosios seniūnijos pastato projektavimas, rekonstravimas / statyba.
Sveikatinimo programos prioritetinės kryptys: 1. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų rekonstravimas ir modernizavimas; 2. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų medicininės įrangos modernizavimas; 3. Tikslinių visuomenės sveikatos programų įgyvendinimas; 4. Sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo gerinimas; 5. Visuomenės sveikatos biuro būtinosios veiklos užtikrinimas; 6. Aplinkos sveikatinimas.
Kultūros programos prioritetinės kryptys: 1. Kultūros paveldo objektų pritaikymas visuomenės poreikiams; 2. Kultūros projektų skatinimas ir kultūros renginių kokybės gerinimas; 3. Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čio renginių Palangoje programos užtikrinimas; 4. Meno kolektyvų veiklos sąlygų gerinimas ir jų dalyvavimo 2018 m. Lietuvos šimtmečio dainų šventėje „Vardan tos...“ užtikrinimas; 5. Palangos kurorto muziejaus ekspozicijos įrengimas; 6. Atviro darbo su jaunimu organizavimas ir savanorystės skatinimas; 7. Palangos pučiamųjų muzikos tradicijų saugojimas ir tarptautinių renginių organizavimas; 8.Palangos miesto ryšių su miestais-partneriais stiprinimas.
Švietimo programos prioritetinės kryptys: 1. Vaikų saugumo užtikrinimas; 2. Mokymosi bazės turtinimas ir modernizavimas; 3. Vaikų socialinių įgūdžių ir pozityvaus elgesio visuomenėje formavimas; 4. Vaikų saviraiškos, socializacijos, pilietinio ir tautinio ugdymo, prevencinių ir kitų neformaliojo vaikų švietimo programų rėmimas; 5. Švietimo įstaigų edukacinių erdvių tobulinimas.
Socialinės apsaugos programos prioritetinės kryptys: 1. Socialinių paslaugų, užtikrinančių būtinuosius gyventojų poreikius, plėtra, socialinių paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas; 2. Socialinės paramos, numatytos teisės aktuose, teikimo užtikrinimas; 3. Gyventojų socialinės atskirties mažinimas.
Architektūros ir teritorijų planavimo programos prioritetinės kryptys: 1. Teritorijų planavimas (detaliųjų planų rengimas žemės reformai vykdyti: DP kvartale N5, DP kvartale N6. Detaliųjų planų rengimas savivaldybės teritorijos infrastruktūrai vystyti – daugiabučių kvartalų DP, siekiant suformuoti žemės sklypus prie daugiabučių gyvenamųjų namų, rengimas; Palangos miesto kapinių plėtra; Palangos miesto centrinės dalies DP keitimas (koregavimas), žemės sklypo Sporto g. 3, Palangoje, DP rengimas; žemės sklypo (paviljonas „Kupeta“) S. Daukanto g. 24/ S. Dariaus ir S. Girėno g. 13, Palangoje, DP rengimas; 2. Urbanizacijos plėtra (specialiųjų planų rengimas – Palangos miesto transporto organizavimo ir gatvių raudonųjų linijų SP rengimas; 3. Palangos miesto bendrojo plano koregavimas (teritorijos, esančios Liepojos g. 10, Palangoje (K4 kvartalas), koregavimas (atliekant dirvožemio užterštumo tyrimus); kvartalo N6 teritorijos koregavimas); 4. Geografinės informacinės sistemos modernizavimas ir atnaujinimas; 5. Objektų išdėstymo schemų rengimas (grafinės-vizualinės informacijos sistemos elementų išdėstymo schema; sanitarinių higieninių punktų išdėstymo paplūdimyje schema).