Sausėja lūpos? Gali būti, kad turite sveikatos sutrikimų

Sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad žiema lūpoms – itin didelis iššūkis. Dažnai šiuo laikotarpiu susiduriama su lūpų sausėjimu, šerpetojimu, skeldėjimu ir net skausmu. Tačiau prasta lūpų būklė žiemos metu signalizuoja ne tik apie netinkamą jų priežiūrą, bet ir apie tam tikrus sveikatos sutrikimus.

Farmacininkės Reginos Molotkovos teigimu, lūpų išsausėjimo ir skilinėjimo priežasčių gali būti kelios. Viena iš jų – vitaminų trūkumas. „Kai trūksta vitaminų А ir Е, lūpos išsausėja ir pradeda pleiskanoti. Vėliau jos gali suskilinėti, atsiranda skausmo pojūtis. Jeigu įtrūkimai atsiranda lūpų kampučiuose, dažniausia to priežastis – vitamino B stoka“, – sako „Eurovaistinės“ farmacininkė.

Lūpų būklė priklauso ir nuo vandens kiekio jūsų organizme. Jei sausėja lūpos, to priežastimi gali būti dehidratacija. „Labai stiprus lūpų skilinėjimas gali parodyti ir virškinamojo trakto sutrikimus. Bet koks diskomfortas, susijęs su maisto valgymu bei virškinimu, rodo, kad virškinimo sistema neveikia idealiai. Šiuo atveju reikėtų kreiptis į gastroenterologą“, – pabrėžia R. Molotkova.

Labiausiai paplitusi lūpų liga

Besikeičiantys metų laikai, oro sąlygos ir temperatūrų svyravimai daro didžiulę įtaką organizmui. Silpnėja imunitetas, sumažėja priešinimasis virusų sukeliamoms ligoms bei infekcijoms. Vienas iš labiausiai šaltuoju metų laiku paplitusių virusų yra herpes virusas, sukeliantis lūpų pūslelinę.

„Herpes viruso inkubacinis laikotarpis gali trukti nuo 2 iki 21 dienos. Pūslelinės simptomai pasireiškia staiga. Herpes viruso pažeistoje vienoje ar keliose vietose pajuntamas diskomfortas, ima perštėti, liečiant juntami mazgeliai, patinimas. Vos pajutus pirmuosius pūslelinės požymius, rekomenduojama pažeistas vietas tepti acikloviro turinčiais ir džiovinantį poveikį duodančiais tepalais“, – sako vaistininkė.

Pasak R. Molotkovos, galima vartoti ir geriamas tabletes kurios sumažina viruso poveikį iš vidaus. Ypač geriamos tabletės rekomenduojamos sudėtingesniais ir sunkesniais ligos atvejais.

Farmacijos specialistė teigia, kad pūsleline užsikrečiama įvairiais būdais kontaktuojant su sergančiu žmogumi, todėl reikėtų vengti tiesioginio kontakto su tokiu asmeniu. Rekomenduojama su tuo juo nesiliesti, nebučiuoti bei nesinaudoti bendro naudojimo daiktais: indais ir maisto įrankiais.

„Susirgti pūsleline galime ne tik užsikrėtus, bet ir dėl staigių orų ir klimato pasikeitimų per atostogas ar kelionių metu, dėl neatsargaus naudojimosi oro kondicionieriais. Tačiau higienos reikalavimų paisymas, odos priežiūros ir apsaugos priemonių naudojimas gali sumažinti tikimybę susirgti. Itin svarbu gera ir kokybiška mityba, organizmui reikalingų vitaminų ir maisto papildų vartojimas, organizmo imuniteto stiprinimas, sportas ir sveikas gyvenimo būdas“, – detalizuoja „Eurovaistinės“ vaistininkė.

Liaudiškų priemonių galia

„Eurovaistinės“ socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje atlikta apklausa, kurios metu buvo klausta, kaip savo lūpas žmonės saugo žiemą, parodė, kad daugelis moterų be įprastų kosmetikos produktų, tokių kaip lūpų balzamas ar vazelinas, dažnai savo lūpas palepina liaudiškomis priemonėmis – medumi, aliejumi ar sviestu. Vaistininkė R. Molotkova tokį rezultatą vertina teigiamai ir tikina, kad kai kurie naminiai receptai itin padeda.

„Rekomenduočiau naudoti ir taukmedžio sviestą, kuris veikia kaip natūrali apsauga nuo saulės spindulių ir suteikia raminantį poveikį jūsų lūpoms. Kitas patarimas – naudokite gliceriną, kuris natūraliai minkština ir drėkina lūpų odą. Taip pat labai populiarūs yra simondsijų ir kokosų aliejai, kurie lūpas pamaitina. Lūpų odos apsaugai siūlyčiau išbandyti ir bičių vašką, kuris pasižymi priešuždegiminėmis ir antibakterinėmis savybėmis“, – pataria farmacininkė.

Tačiau ji atkreipia dėmesį, kad liaudiškomis priemonėmis pasikliauti nederėtų tada, kai lūpų būklė yra rimtesnė. Esant pūslelinei ar kitai ligai, gydyti reikėtų gydyti pleistrais arba vaistais.

Dar vienas svarbus patarimas – norint išlaikyti lūpų drėgmę, kasdien jas drėkinti reikia ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. „Kiekvieną dieną suvartokite reikiamą kiekį vandens. Jos bus pamaitintos ir apsaugotos. Į savo mitybą įtraukite raudoną mėsą, grūdų ir kiaušinių“, – pataria R. Molotkova.

Farmacininkė taip pat išskiria ir keletą būdų, padėsiančių pasirūpinti sveika lūpų oda kasdien:

  • Visada turėkite drėkinamojo balzamo lūpoms;
  • Tepkite lūpas juo kuo dažniau dienos metu ir ypač prieš miegą;
  • Atsikratykite įpročio laižyti lūpas, taip jos tik dar labiau džiūsta;

Jei rūkote, meskite! Taip išvengsite lūpų tekstūros ir spalvos praradimo.

zenpr.lt
sausoslūpos
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Exchange Rates
USD 0,959