Nesvarbu, ar kylate karjeros laiptais, ar einate į pirmą pasimatymą su jus dominančiu žmogumi – pasitikėti savimi svarbu kiekviename žingsnyje.
Užtikrintas balso tonas, taisyklinga laikysena, kūno kalba – savimi pasitikintį žmogų nesunku atpažinti. Galbūt dažnai nepagalvojame, kad pasitikėjimas savimi leidžia ne tik pasiekti sėkmę ir užmegzti sveikus santykius su kitais žmonėmis, tačiau ši savybė taip pat parodo, koks yra asmens santykis su pačiu savimi – ar jam lengva gyventi visavertį gyvenimą? Juk ne paslaptis, kad savimi pasitikintys žmonės lengviau susidoroja su iššūkiais, nebijo rizikuoti, todėl gali pajusti gyvenimo skonį nė nesusimąstydami, ką apie juos galvoja kiti.
Visgi šiuolaikinėje visuomenėje ugdyti pasitikėjimą savimi nėra taip paprasta. Yra žinoma, kad pasitikėjimas yra užgniaužiamas arba išlaisvinamas dar vaikystėje, trapiausiu žmogaus brendimo laikotarpiu, kuris neretai palieka ilgalaikes traumas. Čia į pagalbą skuba psichologai, kurie, siūlydami įvairius metodus, padeda žmonėms ugdyti pasitikėjimą savimi ir susigrąžinti gyvenimo kokybę – apžvelkime 5 dažniausiai siūlomus pratimus, kurie leis pamatyti save kitomis akimis.
1. Keiskite negatyvias mintis apie save
Labai dažnai savimi nepasitikintys žmonės lygina save su kitais, deja, negailestingai peikdami savo kūną, gebėjimus ar menkindami savo pasiekimus. Jeigu atpažinote save, vos tik pajutę, kad jūsų galvoje mezgasi vidinis monologas, nusišypsokite ir nutildykite savo vidinį kritiką. Verčiau mintyse pagirkite tą žmogų, su kuriuo lyginatės ir meskite iššūkį neigiamoms mintims.
Kuo greičiau suvoksite, kad tik jūs ir niekas kitas galvoja apie jūsų susikurtus trūkumus, tuo bus lengviau kurti pozityvias mintis. Juk yra tiek daug dalykų, dėl kurių galite save pagirti! Pripažinkite savo stipriąsias puses ir pasiekimus, o jeigu kas jumyse nepatinka – išdrįskite tai pakeisti.
2. Rūpinkitės savo fiziniu kūnu
Norėdami sustiprinti pasitikėjimą savimi, privalote rūpintis ne tik emocine, bet ir savo fizine sveikata. Pavyzdžiui, užsiimdami mėgstamu sportu, mankštindamiesi ir sveikiau maitindamiesi ne tik atrodysite žvalesni ir pailsėję, bet ir padailinsite savo kūno linijas. Matydami džiuginančius savo pastangų rezultatus jausitės patrauklesni – juk labai dažnai žmonės nepasitiki savimi dėl savo išvaizdos.
Be to, jeigu vaikštote susikūprinęs ar susigūžęs, užsiimkite mobilumo pratimais, kurie padės pagerinti jūsų laikyseną ir bendrą įvaizdį kitų akyse. Nors jums neturėtų rūpėti, ką apie jus galvoja kiti žmonės, tačiau jūsų kūno kalba gali priversti suabejoti viršininką, ar, pavyzdžiui, esate vertas didesnio atlyginimo. Tad pasirūpinkite savo kūnu ir siekite įvaizdžio, kuris leistų savimi žavėtis.
3. Meskite sau iššūkį išeidami iš komforto zonos
Galbūt užteks tūnoti vienoje vietoje darant tai, kas jums patogu ar net nuobodu? Nustebsite – pasitikėjimas savimi dažnai atsiranda išėjus iš komforto zonos, kad ir kaip bauginančiai tai gali skambėti. Savo slapčiausias svajones paverskite realybe ir leiskite sau pasimėgauti nauja patirtimi ar gyvenimo malonumais.
Tiesa, kad pasitikėjimas savimi gali visiškai pakeisti ryšį su savimi ir tarpusavio santykius. Ugdydami pasitikėjimą pamatysite, kaip keičiasi jūsų asmenybė – tapsite charizmatiškesni ir pozityvesni. Pavyzdžiui, nedidelis asmeninis iššūkis siekiant ugdyti pasitikėjimą partnerio akyse ir pagyvinti romantinius santykius – atskleisti savo seksualumą. Pasižvalgykite FANTAZIJOS el. parduotuvėje ir išsirinkite tai, ko prireiks jūsų fantazijoms įgyvendinti – moterims pasitikėjimą savimi leis atskleisti kruopščiai atrinktas apatinio trikotažo asortimentas, seksualūs korsetai, glaustinukės ir dar daugiau!
4. Apdovanokite save
Jeigu jūsų destruktyvios mintys kyla iš nusivylimo savo gebėjimais, o sėkmė, rodos, nuo jūsų ir vėl nusisuko, išsikelkite sau mažesnius tikslus, kuriuos pasiekę save apdovanosite. Taip, anot psichologų, leisite sau dažniau patirti teigiamas emocijas ir išmoksite džiaugtis mažomis pergalėmis.
Be to, galite apsidovanoti apsupdami save palaikančiais ir įkvepiančiais žmonėmis, kurie padės jums įgauti pasitikėjimo savo jėgomis. Juk kartais visai ne jūsų vidinis kritikas, o jus supantys žmonės lemia tai, kaip jaučiatės.
5. Praktikuokite dėkingumą
Suprantama, kad yra dalykų, kurie gniuždo jūsų pasitikėjimą, tačiau dėl tam tikrų priežasčių negalite jų pakeisti. Šiuo atveju jums padės dėkingumo praktikos, kurios leis nukreipti mintis nuo to, ko jums trūksta, į tai, ką turite. Pavyzdžiui, jeigu jums nepatinka jūsų šypsena, kiekvieną dieną skirkite laiko padėkoti už puikų regėjimą, sveikus plaukus ar lygią veido odą. Ši praktika leis suprasti, kad turite daug daugiau dalykų, dėl kurių galite savimi pasitikėti.
Apskritai dėkingumas gali padėti išsilaisvinti iš aukos vaidmens ir ugdyti savigarbą. Pasinaudokite šiais patarimais ir pakeiskite savo charakterį ugdydami pasitikėjimą savimi.