Rugpjūčio 1 d. 17 val. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kviečia į renginį „Paskutinė prezidento Antano Smetonos vasara“, kuriame susitiksime su dokumentinių istorinių bestselerių autoriumi, istoriku dr. Norbertu Černiausku.
1940 m. birželio pabaigoje prezidentas Antanas Smetona po 20 metų pertraukos buvo suplanavęs atvykti į Vilnių, jo apylinkėse praleisti dalį savo atostogų. Tačiau vasara prezidentui ir visai Lietuvai susiklostė visiškai kitaip. Didžiąją dalį laiko jis praleido gražioje viloje ežeringoje Rytų Prūsijoje. Atrodytų tobulos atostogos, tačiau laikas šalia ežerų buvo nemalonus - sovietai okupavo Lietuvą, prezidentas atsidūrė nacių izoliacijoje, žinių iš tėvynės buvo mažai, o užsienyje buvę diplomatai ir politikai ne iškart suprato, kas įvyko. Kaip šių įvykių fone atrodė Antano Smetonos 1940-ųjų vasara? Į šį klausimą mėgins atsakyti VU istorijos fakulteto dėstytojas Norbertas Černiauskas.
Norbertas Černiauskas – istorikas, Vilniaus universiteto dėstytojas, mokslo studijų „Socialiniai pokyčiai Lietuvos valstybėje 1918–1940 metais“ (2016) ir „Išrasta Lietuvoje: daiktai, idėjos, žmonės“ (2018) bendraautoris, vienas iš istorinių vizijų rinktinės „Imagining Lithuania. 100 Years, 100 Visions. 1918–2018“ (2018) sudarytojų ir autorių. Istoriko studija „1940. Paskutinė Lietuvos vasara“ (2021) susilaukė didžiulio atgarsio, tapo „Metų knygos rinkimų“ nugalėtoja dokumentikos ir publicistikos kategorijoje ir iki šiol išlieka viena reikšmingiausių pastarojo dešimtmečio negrožinių knygų. „Fado. Trumpa neįvykusi Lietuvos istorija“ – naujausia, 2024 m. pasirodžiusi ir didelio populiarumo sulaukusi alternatyviosos istorijos žanro N. Černiausko knyga.
Renginys „Paskutinė prezidento Antano Smetonos vasara“ – šiuo metu Jono Šliūpo muziejuje veikiančios vieno eksponato parodos „Prezidento darbostogos“ lydimasis renginys. Rugpjūčio mėn. antroje pusėje lydimųjų renginių ciklą užbaigsime susitikimu su prof. Eugenijumi Laurinaičiu ir kalbėsime apie šiuolaikinių darbostogų fenomeną.
Renginys nemokamas.