Kitą savaitę – tradicinis, bet besiplečiantis Jurginių festivalis

Balandžio 23-ąją minimos Jurginės, o Palangoje ši diena yra viena iš svarbiausių kasmetinių švenčių, kai susitelkia visa bendruomenė, kuruojama Palangos kultūros centro, ir visi kartu atrakina žemę. Tai – pati pavasariškiausia šventė, kurioje prie sugrįžusių paukščių savo dainomis prisideda ir iš visos Lietuvos atvykę folkloro kolektyvai, kurių šiemet kurorte bus 20. Pavasariškas festivalis „Jurgi, paimk raktus“ tęsis nuo antradienio, tikrosios Jurginių dienos, iki sekmadienio, balandžio 28-osios.

Tikroji Jurginių diena – nepamiršta

Festivalis „Jurgi. Paimk raktus“ prasidės antradienį, balandžio 23 d. Jurginių pradžia bus tikrai išskirtinė, lydės ją daug vaikiško klegesio, šurmulio, edukacijų ir, žinoma, žirgelių. Kaip papasakojo folkloro ansamblio „Mėguva“ vadovė Zita Baniulaitytė, kurorto vaikai darželiuose taip pat ruošiasi Jurginėms ir bus pakviesti visi kartu sudalyvauti pirminėje šventėje. „Palangos S. Vainiūno meno mokykla organizuoja gražų projektą. Darželiuose aplankė visus šešiamečius – organizatoriai Jonas Kavaliauskas ir Jurgita Petkutė-Marcinkienė pasakojo jiems apie Jurginių papročius, tradicijas, žaidė įvairius žaidimus, gamino švilpukus. Ir specialiai tikrąją dieną vaikai, kurie dalyvavo šiuose mokymuose, bus pakviesti į Pasakų parką, kur 14 val. galės paklausyti žemės, pajausti pirmuosius sprogstančius pumpurus. Su mažaisiais žais juos mokiusi Jurgita ir garsi žolinčė Danutė Kunčienė, kuri puikiai veda edukacijas ir suaugusiems, ir vaikams. Žinoma, bus ir žirgelių, kuriuos vaikai galės paglostyti, gal ir kokia morka pavaišinti, užlipti. Juk Jurginės ir žirgeliai – neatskiriami“, – apie šventės pradžią pasakojo Z. Baniulaitytė.

Beje, žirgai lydės viso festivalio metu. Savo prižiūrimais augintiniais leis pasidžiaugti žirgynai: Poniukai.lt, „Happy Horse“, Jojimo mokykla „Lyderis“, Zigmo Šeško ir jo sūnų puoselėjami žirgai, atsinaujinęs žirgynas Kunkiuose „Horseland“. „Palangoje jau yra susidariusi bendruomenė, kuri labai myli šiuos gyvūnus, jais rūpinasi, važiuoja su jais praleisti laiką. Tai labai smagu. O kurorte žirgai nuo seno buvo svarbus atributas. Bernai jodavo arkliais į jūrą jų numaudyti, o merginos stebėdavo šią gražią ceremoniją“, – apie užsimezgusią bendrystę ir tradicijas užsiminė pašnekovė.

Tą dieną bus atidaryta ir medžio raižinių paroda – ją paruošė palangiškė tautodailininkė, „Aukso vainiko 2023“ nominantė Irena Kvedarienė. Paroda iki gegužės 5 dienos veiks Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. Tarp eksponatų, kuriuos menininkė kuria reta, jau buvusia užmiršta technologija, parodos lankytojai galės rasti ir šv. Jurgį.

Kaip niekad daug draugų

Kaip pajuokavo pašnekovė, rimta ir gera šventė arba atlaidai juk vieną dieną nevyksta, tad ir Jurginėms nepakanka vienos dienos. Tad festivalis „Jurgi, paimk raktus“ tęsis iki sekmadienio – balandžio 28-osios.

„Labai džiaugiamės, kad šiemet sulaukėme tiek daug draugų pagalbos, organizuojant šią šventę. Turguje bus organizuojama Jurgio mugė, kurią ves renginių organizatorius Nerijus Stasiulis. Lietuvoje pavasarį visi kažkodėl nori mėgdžioti vilniškių Kaziuko mugę, o mes, palangiškiai, juk turime Jurgiuką. Ten užsukusiųjų lauks daug įdomybių, sodinukų, augalų, daigelių, gyvulėlių ir paukštelių, tikrai bus verta pasižvalgyti. Mugė lankytojų lauks balandžio 26–28 dienomis – penktadienį nuo vidurdienio iki 18 val., šeštadienį – nuo 9 val. iki 19 val., sekmadienį – nuo 9 val. iki 16 val.

Dar viena įdomybė vyks Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Pajūrio skyriaus kieme – Sodinukų mainytuvės. Ten visi norintieji turės galimybę pasikeisti augalais“, – apie šventę pasakojo Z. Baniulaitytė.

Ne kartą organizatoriai girdėjo, kad per Jurgines reiktų surengti skiautinių parodą, tad šis noras šiemet įgyvendintas. Savo darbus sutiko parodyti menininkių – Aldonos Tamonytės-Dorritty iš Vilniaus, Danutės Blažienės iš Utenos rajono, palangiškės Irenos Gačionienės suburtos skiautinių siuvėjos. Eksponuojama bus daugiau kaip šimtas skiautinių Palangos kurorto muziejaus kieme. „Tai bus proga pasidžiaugti tokiomis stropiomis mūsų moterimis, kurios rūpinasi ir tvaria mada. Iš nebenaudojamų medžiagų jos kuria gražiausius užtiesalus, paklotėlius, kurie ryškiomis spalvomis papuoš bundančią gamtą. Palangiškiams prieš aktyviojo kurortinio sezono pradžią tai irgi aktualu“, – nusišypsojo Z. Baniulaitytė.

Prie šventės organizavimo taip pat prisidėjo Gintaro muziejus, pakviesiantys į edukaciją, J. Šliūpo muziejaus atstovai pakvies į išskirtinį naktinį žygį „Tamsoje atgiję kuršių šešėliai“, kurį ves kraštotyrininkas, kuršių kultūros rekonstruktorius Denisas Nikitenka. Taip pat padėjo šventę organizuoti Trečiojo amžiaus universiteto ir „Bočių“ bendrijos atstovai, prie kasmet dalyvaujančių raitųjų skautų šiemet prisijungs ir jūrų skautai bei jaunieji šauliai.

Su smaku pleškins visas negandas

Šeštadienio (balandžio 27 d.) popietę 15 val. Palangą apgaubs liaudiškos melodijos – įvairiose miesto viešosiose erdvėse vyks folkloro ansamblių pasirodymai „Skambantys raktai“. Kiek vėliau, 16.30 val., visi festivalio dalyviai Vytauto gatvėje, ties bažnyčia, išsirikiuos į spalvingą eiseną – vyks Linksmosios eitynės iki Birutės parko, kur 17 val. klausytojus užburs gamtos ir folkloro sutartinė „Žemė kėlė žolę“. Visame parke folkloro kolektyvai dainuos, šoks bei ieškos Jurgio raktų.

18.30 val. žiūrovai kviečiami kartu su folkloro kolektyvais įkopti į Birutės kalną – pavakare čia magiškai skambės atliekamo liaudiškos dainos – vyks Birutės kalno pagerbimas „Yr didis kalnas“.

Žinoma, Jurginės neįsivaizduojamos be žirgų, bet taip pat ir be smako, kuris būna sudeginamas, tikintis sudeginti visas negandas kartu.

„Palangos klebonas mums priminė, kad Jurgis yra taip pat ir taikos nešėjas, kuris nužudęs drakoną, sunaikino ir blogį. Tad deginsim smaką ir tikėsim, kad sudegs visos negandos. Tradiciškai jį kuria tautodailininkas Linas Žulkus. Sako, kad drakonas jau garsiai riaumoja Druskininkų gatvėje, o minta jis nekaltomis mergelėmis, tad geriau naktimis nevaikštinėti“, – pajuokavo Z. Baniulaitytė.

O ir legenda apie smaką sklando, kai ant Birutės kalno gyveno nei tai žvėris, nei tai žuvis, kurio visi bijojo.

Tad šeštadienio vakarą tradiciškai užbaigs pajūryje, prie jūros tilto, 22 val. rengiama Ugnies ir šviesų misterija „Jurgi, paimk raktus“.

Sekmadienis – šeimoms

Sekmadienis, kaip ir kasmet, bus skirtas šeimoms. „Kviečiame visus susiburti Birutės parke prie Rotondos, nepamiršti atsinešti kiaušinių, nes bus galima išsikepti kiaušinienės. Vaikų lauks daug pramogų. Bus visiems tikrai labai smagu“, – pakvietė organizatorė.

Pašnekovė pasidžiaugė, kad Jurginių festivalis įtrauktas į pačių reikšmingiausių nematerialaus kultūros paveldo objektų Lietuvoje sąrašą, šiemet šį sąrašą papildė ir gintaro gaudytojai. Tai parodo, kad tradiciniai dalykai yra aktualūs ir šių dienų žmogui“.