Ligonių kasos ir „Sodra“ siunčia svarbią žinią moksleiviams ir studentams apie įmokas

Kad rugsėjis nepateiktų nemalonios staigmenos, mokyklas ir universitetus baigę jaunuoliai turėtų atsiminti kelis svarbius dalykus apie privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Pabaigus mokslus ir nepradėjus dirbti, gali tekti mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas (PSD). Ką reikėtų žinoti?

Visi abiturientai ir absolventai valstybės lėšomis privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami iki rugpjūčio 31 dienos. Jeigu abiturientai pradeda dienines studijas Lietuvoje, o baigę aukštąsias mokyklas jau rugsėjį įsidarbina – rūpesčių nekils.

Tačiau tęsiant mokslus užsienyje ar nesusiradus darbo reikėtų pasirūpinti keliais dalykais.

„Nors COVID-19 padėtis gali turėti įtakos studijų organizavimo procesui, visgi valstybė, kaip ir įprastai, draudžia jaunuolius, kurie pradės ar tęs mokslus Lietuvoje ar ES šalyse pagal dieninių studijų programą. Nesvarbu, ar studijos vyks auditorijose, ar nuotoliniu būdu. Svarbu nepamiršti išvykstantiems studijuoti užsienį – ligonių kasoms pateikti pažymą“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro skyriaus vedėja Natalija Jelenskienė.

„Jeigu jaunuolis, nesimoko ir nedirba, gali būti, kad jau rugsėjį jį įspėsime apie prievolę mokėti PSD įmokas. Rekomenduojame pasitikrinti savo asmeninę „Sodros“ paskyrąwww.sodra.lt/gyventojui- kur pateikiame pranešimus“, – sako „Sodros“ Įmokų administravimo skyriaus vedėjas Laimonas Rudys.

Vėluojant įmokoms gali kilti rūpesčių, nes nutrūksta sveikatos draudimas ir gali tekti sumokėti už paslaugas sveikatos priežiūros įstaigose.

Atsakome į svarbiausius klausimus, apie PSD draudimą moksleiviams ir studentams:

  • Kada jaunuoliai PSD apdraudžiami valstybės lėšomis?

Mokyklą ar studijas baigę jaunuoliai valstybės lėšomis draudžiami iki rugpjūčio 31 d., jeigu jų mokslo metai baigėsi vasarą.

Jeigu moksleiviai nuo rugsėjo pradeda studijuoti Lietuvos ar užsienio aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės (dieninės) studijų formos studijų programą arba studentai tęsia nuolatines (dienines) studijas Lietuvoje bei užsienyje, jie yra draudžiami valstybės lėšomis.

Valstybės lėšomis draudžiami ir tie gyventojai, kurie aktyviai ieško darbo – registruojasi Užimtumo tarnyboje ir įgyja bedarbio statusą.

  • Ką daryti studentams Lietuvoje?

Lietuvoje dieninių studijų studentai draudžiami pagal Studentų registro duomenis apie studento teisinį statusą (nuo studijų pradžios iki pabaigos). Lietuvos studentams apskritai nereikia rūpintis jokių pažymų teikimu.

Taigi, jei jaunuolis mokslus universitete pradėjo 2018 m. rugsėjo 1 d., jis studentu bus iki studijų pabaigos, nepriklausomai nuo to, kada prasidės mokslai – šių metų rugsėjį ar spalį, 1 ar 25 dieną. Kitaip tariant, asmuo PSD yra draustas, kol turi studento statusą. Pokyčių būtų tik netekus to statuso. Studijavimo būdas – nuotolinis ar akademinis –PSD valstybės lėšomis galiojimui įtakos neturi.

Gyventojui, nutraukusiam studijas, prievolė mokėti PSD atsiranda jau kitą mėnesį po studijų nutraukimo mėnesio pabaigos. Kitaip tariant, sveikatos draudimo įmokas valstybė moka tik už studijavimo laikotarpį. Mokslo nutraukimo mėnuo yra paskutinis valstybės apmokėtas mėnuo, kai studentas yra draustas kaip studijuojantis.

  • Ką reikia žinoti studijuojantiems užsienyje?

Jei išvykstama studijuoti į Europos Sąjungos (ES) šalių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino, Šveicarijos aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės formos studijų programas, studentai nelaikomi pakeitusiais gyvenamąją vietą ir jiems nėra prievolės deklaruoti gyvenamosios vietos pasikeitimo.

Tačiau šie jaunuoliai ligonių kasoms turi pateikti ES mokymo įstaigos išduotą dokumentą (pažymą), patvirtinantį ES studijuojančiojo statusą. Šiame dokumente (pažymoje) turi būti nurodyta studijų vieta, studijų forma, studijų pradžios ir pabaigos datos.

ES mokymo įstaigos išduotą dokumentą (pažymą) galima siųsti bet kuriai teritorinei ligonių kasai per E-pristatymąhttps://epristatymas.post.lt/arba įdėti į voką ir atsiųsti paštu teritorinės ligonių kasos adresu, taip pat pateikti atvykus į teritorinę ligonių kasą. Teritorinių ligonių kasų kontaktai:www.vlk.lt/struktura-ir-kontaktai/teritorines-ligoniu-kasos/

ES studentų PSD gali būti patvirtintas elektroniniu būdu, kai ES aukštoji mokykla elektroniniu būdu atsiunčia patvirtinimą apie atitinkamo Lietuvos gyventojo studento statuso galiojimą einamais mokslo metais.

Kvietimai studijuoti, net jei jie yra oficialūs, nėra laikomi studento statusą patvirtinančiu dokumentu ir PSD valstybės lėšomis galiojimo neužtikrina.

ES šalių studentų PSD galioja vienerius mokslo metus, todėl tęsiant studijas ES, dokumentą (pažymą) apie mokslus reikia pateikti kasmet.

  • Kaip padengiamos sveikatos priežiūros išlaidos kitose šalyse?

Išvykstant studijuoti į ES šalis, Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną, Šveicariją rekomenduojama iš anksto užsisakyti ESDK. Ji patvirtina teisę ES ir minėtose šalyse gauti būtinąją medicinos pagalbą, kad sutrikus sveikatai nereikėtų nutraukti studijų ir grįžti į Lietuvą. Būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas kompensuoja Lietuvos ligonių kasos.

ESDK išduodama nemokamai pagal pateiktą užsakymą/prašymą. Moksleiviams ir studentams ši kortelė galioja vienerius mokslo metus. ESDK užsakymo/prašymo forma:https://esdk.vlk.lt/

Atkreipiame dėmesį, kad studentai, išvykstantys studijuoti už Europos ribų, pavyzdžiui, į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), Kanadą, Rusiją ir pan., nuo 2020 m. pradedantys studijuoti Jungtinėje Karalystėje (JK) valstybės lėšomis nedraudžiami, savo sveikatos draudimu jie turi pasirūpinti patys (pvz., apsidrausti privačioje draudimo bendrovėje).

Daugiau apie ESDK –http://www.vlk.lt/duk/Puslapiai/apieesdk.aspx

  • Į ką atkreipti dėmesį studijuojantiems JK?

Įstojusieji į JK aukštąsias mokyklas iki 2020 vasario 1 dienos PSD bus draudžiami valstybės lėšomis iki studijų pabaigos, tačiau ne ilgiau, nei iki 2023 rugpjūčio 31 dienos.

JK besimokančių studentų ESDK galios iki 2020 gruodžio 31 dienos.

  • Kas PSD įmokas turėtų mokėti savarankiškai?

Jei baigę mokyklą ar universitetą jaunuoliai rudenį nebetęsia mokslų, neįsidarbina ar nepradeda savarankiškos ekonominės veiklos bei nesiregistruoja Užimtumo tarnyboje ir neįgyja bedarbio statuso, jie jau rugsėjį iki mėnesio pabaigos turėtų pradėti mokėti minimalias PSD įmokas – 42,37 euro.

Įsidarbinus Lietuvoje, savarankiškai PSD įmokų mokėti nereikės. Jos atskaitomos iš pajamų, nuo kurių skaičiuojamos visos kitos socialinio draudimo įmokos. Pavyzdžiui, jeigu jaunuolis įsidarbintų rugsėjo 18 dieną, visas rugsėjis būtų draudiminis mėnuo ir pačiam įmokų mokėti nereikėtų. Tačiau įsidarbinus spalį, jeigu prieš tai nebuvo įgytas bedarbio statusas, už rugsėjį įmoką „Sodrai“ reikėtų sumokėti.

Pirmosios įmokos būtų skaičiuojamos jau už tą mėnesį, kurį gyventojas pradėjo dirbti.

PSD įmokos yra įstatymu nustatyta mokestinė prievolė, kurią reikėtų vykdyti ir keliaujant bei atostogaujant užsienyje.

Išvykstant ilgesniam laikui privalu deklaruoti gyvenamosios vietos pasikeitimą, kitaip bus skaičiuojamos PSD mokesčio skolos. Deklaravus išvykimą ir netekus gyventojo statuso, asmuo netenka teisių ir į kompensuojamą sveikatos priežiūrą – jam visos sveikatos priežiūros paslaugos Lietuvoje tampa mokamos. Daugiau apie išvykimo deklaravimą rasite čia:www.epaslaugos.lt/portal/content/1246

  • Kaip ir kada sumokėti PSD įmokas?

PSD įmoka yra 42,37 eurų, įmokos kodas 364. Einamojo mėnesio įmoką reikia sumokėti iki paskutinės atitinkamo mėnesio dienos.

"Sodra" inf.
Sodra PSD Ligonių kasos Moksleiviai studentai