Pirmasis integruotas lengvosios atletikos čempionatas „Kartu mes stipresni“

Pexels.com nuotr.

Nepaisant fakto, jog viso vasaros sezono varžybų planus sujaukė koronavirusas, šiandien Palangoje startavo dvi dienas truksiantis Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas. Šios kasmetinės varžybos pritraukia visus stipriausius šalies lengvaatlečius. Šiemet varžybos išskirtinės – buvo nuspręsta integruoti neįgaliuosius bei svarbiausiose varžybose (Lietuvos čempionatas ir LLAF taurės varžybos) suteikti galimybę startuoti ir jiems.

Tikimasi, jog tokios varžybos vyks ir toliau

Lengvosios atletikos federacijos prezidento Eimanto Skrabulio ir Lietuvos paralimpinio komiteto vadovo Mindaugo Biliaus susitikimo metu buvo nuspręsta, kad šiemet sportininkai, turintys negalią, galėtų varžytis drauge su sveikaisiais bei pretenduoti į medalius.

Paralimpietis sprinteris Danas Sodaitis tokį sprendimą vadina sveikintinu bei priduria, jog „Tai yra puikus pavyzdys, kai daugelio apmąstoma neįgaliųjų integracija virsta į praktiką.“

Lietuvos paralimpinio komiteto komunikacijų projektų vadovo Donato Gribausko teigimu, integruotos varžybos vyks ir toliau: „Jau yra pasirašytos sutartys ir kitą savaitę paralimpiečiai startuos LLAF taurės varžybose.“ Jam antrina ir paralimpinio komiteto prezidentas sakydamas, jog „Tokios varžybos vyks ir toliau, kol atsiras, kas tam paprieštaraus.“

Lietuva tapo trečia šalimi pasaulyje, kurioje neįgalieji ir sveikieji sportininkai gali varžytis kartu. Iki šiol tokios galimybės buvo suteiktos tik Kanadoje ir Naujojoje Zelandijoje.

Idėja apie integruotas varžybas gimė visai paprastai

Anot paralimpinio komiteto vadovo M. Biliaus, mintis integruoti varžybas atsirado ganėtinai paprastai: „Pats ne kartą dalyvavau integruotose varžybose be konkurencijos, o ir treniruodavausi su sveikaisiais sportininkais. Labai smagu – bendrauji, mezgi kontaktus. Tad gimė idėja, jog integruotas varžybas reikia daryti oficialias, kad jose pasiekti rezultatai būtų įskaitomi tarptautiniu mastu.“ Tai, jog rezultatai bus įskaitomi tarptautiniu lygiu, reiškia, kad sportininkai namie galės siekti paralimpinių žaidynių, Europos ir pasaulio čempionatų normatyvų. „Neabejoju, jog mūsų atletams tai bus papildoma motyvacija, padėsianti tobulėti“, – sako LPAK prezidentas. Jam antrina ir Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centro direktorius Tolvydas Skalikas teigdamas, jog integracija yra abipusiai naudinga: „Sveikieji susiduria su didesne konkurencija, o neįgalieji gauna daugiau motyvacijos siekti savo asmeninių rezultatų.“

Pats M. Bilius teigia, jog tokios varžybos turi vien teigiamą atspalvį: integruojamasi, atsiranda didesnė konkurencija bei naujos pažintys. Paralimpiniai atletai tvirtina, kad  susitarimas dėl bendrų varžybų reikšmingas žingsnis žengiant socialinės integracijos keliu, įtraukiant žmones su negalia į viešą gyvenimą.

Visiems dalyviams sąlygos vienodos

Kadangi sportininkai varžysis lygiomis teisėmis, beveik jokios išlygos nebus taikomos. D. Gribauskas sako, jog sąlygos neįgaliems ir sveikiems sportininkams beveik nesiskirs: „Skirtumas tarp Andriaus Gudžiaus ir Kęstučio Skučo bus tik tas, jog Kęstučiui metant diską reikalinga speciali kėdė.“

Žinoma, kai kuriems sportininkams gali būti reikalingos specifinės sąlygos, tokios, kaip lengvesnis įrankio svoris, tačiau  Lietuvos paralimpinio komiteto komunikacijų projektų vadovo  teigimu, visi sportininkai gaus galimybę varžytis. „Tiems, kuriems reikalingos specifinės sąlygos, jos bus suteiktos, tačiau jeigu neįgalaus sportininko rungtyje naudojamas įrankis sveria mažiau, dalyvauti teks be konkurencijos. “, - teigia D. Gribauskas.

Tiesa, Lietuvos paralimpinio komiteto prezidento Mindaugo Biliaus teigimu, net ir tie sportininkai, kurie dalyvaus be konkurencijos, turės galimybes vykdyti normatyvus, o jų pasiekti rezultatai pateks į Tarptautinį olimpinį komitetą.

Po 100 metrų bėgimo rungties atsakydamas į klausimus sprinteris D. Sodaitis neslepia, kad labiausiai džiaugiasi dėl savo kolegų: „Aš turėjau galimybę dalyvauti su sveikaisiais jau anksčiau, tačiau daugumai mano kolegų, neįgaliųjų sportininkų, tai nauja patirtis.“

Žinoma sujungus sveikųjų ir neįgaliųjų rungtynes, padidėja ir konkurencija, tačiau  tai gali būti naudingas veiksnys, skatinantis sportininkus pasitempti, tobulėti ir siekti dar geresnių rezultatų. Sportininkas D. Sodaitis teigia: „Teoriškai – tu žinai, kad pralaimėsi, tačiau praktiškai tu visad nori pavyti varžovus ir netgi lenktyniauji pats su savimi, spausdamas save bėgti dar greičiau.“

Gustė Valantinavičiūtė,