Pasaulinei sveikatos organizacija paskelbus naujojo korona viruso (COVID-19) pandemiją, atitinkamų veiksmų ėmėsi ir Lietuvos savivaldybės. Palanga neliko nuošalyje. Buvo išleista ir išdalinta visuomenei per 7000 lankstinukų, kovo 23 dieną už uždarų durų posėdžiavo Palangos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija. Šiuo metu sustabdytas poilsiautojų apgyvendinimas, naujai į esamą situaciją žvelgia restoranai. Skuboti vietos savivaldos sprendimai, ribota komunikacija neramina visuomenę. Viena – sprendimus priėminėti šiltame kabinete, o visai kas kita – juos įgyvendinti.
Kovo 23 dieną Palangos miesto savivaldybėje vykęs Ekstremalių situacijų komisijos posėdis buvo uždaras – į jį nebuvo kviečiami visuomenės atstovai, bei daugiabučių administratoriai. Buvo neįleisti ir opozicijoje dirbantys Tarybos nariai. Dar prieš posėdį, socialiniuose tinkluose, spaudoje rodėsi informacija apie planuojamą priverstinę dezinfekciją. Palangos meras Šarūnas Vaitkus dar kovo 21 dieną viešai paskelbė, kad Savivaldybės administracija, kartu su mero pavaduotoju Rimantu Mikalkėnu, nelaukdami jokių nurodymų iš šalies valdžios institucijų, pastarąją savaitę jau susisiekė su daugiabučių namų administratoriais ir aptarė su jais Ekstremalių situacijų komisijos sprendimu užgimusį papildomą įpareigojimą. Dar daugiau, Š. Vaitkus spaudoje teigė, kad „dezinfekcijos priemonių Palanga turi“. Šią informaciją perskaitę namų bendrijų pirmininkai – susiėmė už galvų. Nei kas su jais susisiekė, nei jie turi dezinfekavimo priemonių, nei buvo supažindinti, kokiu periodiškumu tai reikia daryti, dėl ko ėmėsi ieškoti pagalbos. Jie kontaktavo su seniūnaite Inga Drakšaite, kiti atsakymų ieškojo telefonu susiskambinę tarpusavyje, kreipėsi į Tarybos narius. 2020 03 24 d. parengtas Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorės įsakymas Nr. A1-388, kuriuo įpareigojama dezinfekuoti „bendro naudojimo objektus“ esančius daugiabučių namų viduje. Pats dokumento tekstas labai įmantrus, paprastas žmogus gali ir nesuprasti ne tik jame išdėstytų sąvokų, sunku susiplanuoti konkrečius veiksmus, ypač, kuomet su virusais ir chemikalais gyvenime niekada neteko susidurti. „Suprantame, kad šiuo laikotarpiu susibūrimai – ne pati geriausia mintis, tačiau jeigu jau Savivaldybė posėdžiauja skaidriai, nejau negalima šių svarstymų transliuoti socialiniuose tinkluose, savivaldybės tinklapyje, posėdį sušaukus Tarybos posėdžių salėje?“ – apie už užvertų durų priiminėjamus sprendimus, svarstė palangiškiai.
Ką reiškia reguliariai?
Daugiabučių namų administratoriai įpareigoti reguliariai dezinfekuoti ne laiptines, o „bendro naudojimo objektus“. Suvokti, ko iš jų prašoma, tikras iššūkis, mat pagal LR Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymą, bendrojo naudojimo objektai yra apibrėžiami gan plačiai – nuo namo pamatų, stogo konstrukcijų, vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynų iki elektros skydinių bei šilumos punktų, palėpių, rūsių ir terasų. „Tad ką konkrečiai reikia dezinfekuoti ? Ar durų rankenos ir pašto dėžutės yra tie objektai, ar ne? Kokį periodiškumą apima sąvoka „reguliariai“?“, – klausia komisijos nurodymą gavę daugiabučių gyvenamųjų namų administratoriai. Visuomenei pasirodė gana keista, kad komisija davusi nurodymą administratoriams, nepasirūpino, kad jie turėtų dezinfekcinių priemonių šiai prievolei atlikti, niekas neinstruktavo, kaip tai padaryti saugiai, nesidomėjo ar gali tai daryti nelicencijuotas asmuo, kiek daugiabučių administratorių turi licencijas šiai veiklai? Dėl pandemijos ir padidėjusio visuomenės jautrumo, gauti dezinfekcijai skirtų priemonių yra be galo sunku. Antra vertus, vilties suteikė „Vakarinėje Palangoje“ užfiksuoti miesto mero Šarūno Vaitkaus viešai išsakyti žodžiai: „Dezinfekcijos priemonių Palanga turi“. Jei jų yra, kodėl nenutilo Tarybos narės S. Grigorian telefonas? Jai nuolat skambino daugiabučių namų administratoriai, teikė klausimus, į kuriuos savivaldybėje atsakymų nebuvo?..
Chemikalų naudojimas – miestiečių iniciatyva?
Visuomenė svarsto kodėl, priėmus įpareigojimą, dezinfekcinio skysčio, specialios aprangos įsigyti niekas nepadeda? Ar plikomis rankomis chemikalus laiptinėje teks purkšti? O jei jų pateks į kvėpavimo takus? Nejau Savivaldybė geba tik priiminėti sprendimus šiltame kabinete, o apie jų įgyvendinimą nesusimąsto? Jei randama lėšų leisti lankstinukams, kodėl toks be galo atsakingas žingsnis – chemikalų naudojimas –yra palangiškių asmeninė iniciatyva?
Palikti nežinioje