Senjorai skatinami atrasti skaitmeninę aplinką

Pastaruoju metu Lietuvoje vyresnio amžiaus žmonės vis aktyviau naudoja internetą, tačiau pastebima, jog didelė dalis senjorų drovisi naudotis e.paslaugomis bei vis dar stokoja skaitmeninių įgūdžių. Spalio 21–25 d. visoje šalyje projektas „Prisijungusi Lietuva“ inicijuoja akciją „Senjorų dienos internete 2019“. Ja siekiama paskatinti senjorus drąsiau naudotis šiuolaikinėmis išmaniosiomis technologijomis, e. paslaugomis, kritiškai vertinti informaciją. Naudotis technologijomis juos įkvėps įvairūs savo srities specialistai bei žinomi žmonės.

Skaitmeninei atskirčiai mažinti

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, per praėjusius metus 39 proc. 65–74 metų amžiaus senjorų bent kartą per 3 mėnesius naršė internete. Nors skaičiai nuolat auga, vis dar gerokai atsiliekame nuo Europos Sąjungos vidurkio, kuris yra net 62 proc.

Priežastys, kodėl senjorai nesinaudoja išmaniosiomis technologijos, dažniausiai minima baimė suklysti, nepasitikėjimas savo jėgomis, nežinojimas, kur ieškoti informacijos.

Žurnalistas Henrikas Vaitiekūnas, tapęs akcijos „Senjorų dienos internete 2019“ renginių moderatoriumi, pastebi, jog be interneto šiandienos gyvenimas daugelyje sričių tiesiog nebeįsivaizduojamas. Todėl jo privalumais nemokantys pasinaudoti žmonės atsiduria savotiškoje atskirtyje.

„Siekiant gyventi pilnavertį gyvenimą, vyresnio amžiaus žmonėms reikia atsisukti į skaitmeninį pasaulį bei įvaldyti jo įrankius. Trokštant būti aktyviems, bendrauti, atrasti ryšius, keliauti, susitikti su žmonėmis reikia priimti naujas bendravimo formas, pradėti naudotis socialiniais tinklais, mobiliosiomis programėlėmis. Tiek patys senjorai, tiek jų artimieji turėtų padėti tiems, kurie stokoja žinių žengti pirmąjį žingsnį skaitmeninio tobulėjimo link“, – sako žinomas žurnalistas.

Visą savaitę kvies mokytis kartu

Projekto „Prisijungusi Lietuva“ komanda paruošė turiningą ir specialiai senjorams pritaikytą programą. Būrys žinomų žmonių bei įvairių savo srities specialistų pasiruošę pasidalinti naujienomis, savo patirtimi bei atsakyti į senjorų klausimus.

Iš Martyno Mažvydo bibliotekos vaizdo transliacijos pasklis po visą Lietuvą. O visi norintys transliacijas kviečiami stebėti viešosiose bibliotekose, namuose ar kitose patogiose jiems vietose, kur yra interneto ryšys. Tereikia apsilankyti prisijungusi.lt.

Jei senjorai nuspręs vykti į biblioteką, ten jų lauks ir papildomos praktinės veiklos, pavyzdžiui, išmaniosios daržininkų kovos, virtualus turas po Luvro muziejų arba odisėja po Lietuvos pilis ir piliakalnius.

„Norime senjorams parodyti, kaip naudojantis kompiuteriu, galima aplankyti tolimiausius kraštus, atrasti naujus potyrius, vaizdo skambučiu bendrauti su anūku užsienyje arba tiesiog greičiau ir paprasčiau atlikti kasdienius darbus. Pavyzdžiui, užsiregistruoti pas gydytoją, užsisakyti pažymą internetu ar apsipirkti,“ – sako Deimantė Ežerskytė projekto „Prisijungusi Lietuva“ koordinatorė.

Nuo e. bankininkystės iki išmanaus daržo

Kiekviena akcijos diena prasidės internetine vaizdo transliacija vis kita tema. Pirmadienį pradėsime e. sveikatos tema. Specialistai pristatys e. receptą, atskleis kaip sužinoti ar jūsų vaistas Lietuvoje registruotas ir ar jis kompensuojamas.

Antradienį lauks kelionės. Kelionių planavimo internetu ekspertai, pasiruošę atskleisti kaip pasitelkiant technologijas suplanuoti kelionę viešuoju transportu, nuosavu automobiliu ar lėktuvu, kaip rasti ir užsakyti viešbutį.

Trečiadienį kviesime gilintis į e. bankininkystės temą bei kaip apsisaugoti nuo finansinių nusikaltimų internete.

Ketvirtadienis pasitiks skaitmeninio bendravimo madomis bei tendencijomis. Juk taip gera savo darbais, kūryba ar mažais malonumais dalintis su savo bendraminčiais.

Penktadienį, paskutinę akcijos dieną, skirsime pokalbiams daržininkystės ir sodininkystės temomis. Pakeliausime po gražiausius sodus Didžiojoje Britanijoje. Ir pasmalsausime kaip meilė daržui interneto pagalba gali sujungti bendruomenes.

Apie projektą „Prisijungusi Lietuva“ (www.prisijungusi.lt)

Projektu siekiama skatinti Lietuvos gyventojus įgyti reikalingų įgūdžių efektyviai, įvairiapusiškai, saugiai ir atsakingai naudotis internetu, į šias veiklas aktyviai įtraukiant vietos bendruomenes.

Projektą įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.

Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.