Vilniuje viešintis Dalai Lama: „Bet koks darbas dėl taikos ir nusiginklavimo yra geras“

Vilniuje viešintis Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama pasveikino lietuvius, kurie švenčia atkurtos valstybės šimtmetį, bet tikino, kad į šalį atvyko siekdamas atkreipti dėmesį tik į žmogiškas vertybes, o ne politiką.

Tibeto dvasinis vadovas nesureikšmino to, kad šio vizito Vilniuje metu su juo nesusitiko nė vienas politinis lyderis. D.Umbraso nuotr.

Tibeto dvasinis vadovas nesureikšmino to, kad šio vizito Vilniuje metu su juo nesusitiko prezidentė Dalia Grybauskaitė ir kiti politiniai vadovai. 

„Man nėra didelio skirtumo, prezidentė dar vienas žmogus. Keliaudamas visur sulaukiu paramos, kai kuri susitinku su lyderiais, bet neturiu jokios politinės darbotvarkės“, – kalbėjo Dalai Lama.

Tibetietis pabrėžė, kad jau daug metų yra pasitraukęs iš politinės veiklos ir dabar keliauja ragindamas žmones pasirinkti žmogiškas vertybes ir švietimą.

Dalai Lama lietuviams dalijo ir patarimų. 

„Baltijos šalys yra Vakarų dalis, o vakarietiškas gyvenimo stilius yra materialistinis. Daug vakariečių emociškai neramūs, todėl Vakarų pasaulis turėtų daugiau dėmesio skirti vidinėms žmogiškoms vertybėms, paremtoms ne religija, o mokslu ir sveiku protu“, – dėstė dvasininkas.

Paklaustas, ar mato panašumų tarp Lietuvos laisvės kovų ir Tibeto siekių gauti didesnę autonomiją Kinijos sudėtyje, Dalai Lama pasvarstė, kad tarp visų šalių yra panašumų ir skirtumų, bei pasiteiravo, kiek metų šioje vietoje gyvena lietuviai.

„Baltijos šalys ir Lietuva kovojo daug amžių, todėl jūs dabar iškovojote pamatinę žmogaus teisę – laisvę. Mėgaukitės ja. Noriu išreikšti sveikinimą žmonėms lietuviams, jų dvasiai. – kalbėjo Dalai Lama. – Kiekvienas žmogus myli laisvę. o labiausiai vertina individualią laivę. Totalitarinė sistema nesuteikia mums pilnos laisvės. Be laisvės negalima išpildyti žmonių interesų pilnai. Todėl laisvė yra labai svarbi.“

47 nuotr.  Tibeto dvasinis vadovas nesureikšmino to, kad šio vizito Vilniuje metu su juo nesusitiko nė vienas politinis lyderis.

Sveikino pastangas siekti taikos

JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong-uno susitikimą Singapūre ir pasirašytą deklaraciją, kurioje įsipareigota siekti pusiasalio išvalymo nuo branduolinių ginklų, Dalai Lama įvertino teigiamai.

„Bet koks darbas, kuriuo siekiama taikos ir nusiginklavimo, yra geras. Jeigu ši deklaracija buvo pasirašyta sąžiningai ir bus rimtai vykdoma – gerai, jeigu tai tik politiniai žaidimai – tuomet nežinau“, – šyptelėjo Dalai Lama.

Paklaustas apie Mianmaro musulmonų mažumą rohinjus, kurių šimtai tūkstančių dėl budistų vyriausybės karinių pajėgų vykdomo persekiojimo nuo praėjusių metų pabėgo į Mianmarą, Dalai Lama pakartojo, kad tikri budistai taip niekada nesielgtų.

47 nuotr.  Tibeto dvasinis vadovas nesureikšmino to, kad šio vizito Vilniuje metu su juo nesusitiko nė vienas politinis lyderis.

„Kai sužinojau apie šią problemą, išgirdau, kad budistus vadina teroristais, labai nuliūdau, nes tai neteisinga. Tikiu, kad kiekvieną iš tų kenčiančių musulmonų lydėjo Buda. Tikras budistas niekada nebus teroristas, kaip ir musulmonas – nekalbu apie atskirus asmenis, tačiau visos religijos aukština meilės, atlaidumo tolerancijos vertybes. Pagrindinė Korano žinutė taip pat yra meilė“, – dėstė Dalai Lama.

Tiesa, apie Mianmaro lyderę Aung Sang Suu Kyi, kurią pripažino gerai pažįstantis, pasisakyti Dalai Lama nenorėjo ir išsisuko nuo klausimo, ar iš Vakarų dabar kritikuojamos lyderės reikėtų atimti Nobelio taikos premiją.

„Kai problema prasidėjo, paklausiau, ką daryti, kaip apsaugoti šiuos musulmonus. Jo paaiškino, kad jos pozicija yra sudėtinga“, – atsakymą baigė Dalai Lama.

Po paskutinio vizito – sankcijos

Paskutinį kartą Dalai Lama Lietuvoje lankėsi 2013 metais, kai susitiko ir su prezidente Dalia Grybauskaite. Tai sukėlė didelį Kinijos pasipiktinimą, nes Pekinas laiko Dalai Lamą separatistu ir nepripažįsta jo veiklos. 

47 nuotr.  Tibeto dvasinis vadovas nesureikšmino to, kad šio vizito Vilniuje metu su juo nesusitiko nė vienas politinis lyderis.

Po susitikimo su šalies vadove Kinija atšaukė komercijos viceministro Jiango Zengwei vizitą į Lietuvą, trejiems metams buvo įšaldyti pieno produktų į Kiniją eksporto leidimai. Šįkart jokių susitikimų su valstybės vadovais nenumatyta. 

Nors ne vieną dešimtmetį Dalai Lama XIV buvo Tibeto vyriausybės tremtyje vadovu, 2011 metų kovo mėn. politinio Tibeto vadovo pareigų jis atsisakė. Nuo to laiko po pasaulį jis keliauja tik kaip humanistas, Nobelio taikos premijos laureatas.

82-ejų Dalai Lama Lietuvoje iš viso praleis keturias dienas. Trečiadienį ir ketvirtadienį numatytos paskaitos Vilniaus universitete ir „Siemens“ arenoje, apsilankymas Tibeto skverelyje, kur svečias pasodins medelį.

Vėliau šalia Nėries krantinės Tibeto dvasinis lyderis apžiūrės Jurgos Ivanauskaitės fotografijų parodą „Tibetas – kita realybė“. Vizito metu jis taip pat susitiks su tibetiečius remiančiais Lietuvos politikais, verslininkais ir visuomenininkais.

Lietuvoje Dalai Lama XIV jau lankėsi net tris kartus: 1991, 2001 ir 2013 metais.

Lrytas inf.