XIII tarptautinio M. K. Čiurlionio muzikos festivalio atidarymo koncerte Mūza Rubackytė pristato programą „Nuo Baltijos iki Adrijos“.
Legendinė lietuvių pianistė Mūza Rubackytė šioje programoje subtiliai sujungia skirtingas epochas ir kultūras, atskleisdama muzikinės meistrystės ir istorijos dermę.
Didžiulį repertuarą savo arsenale sukaupusi scenos diva Palangos Kurhauzo koncertų salėje vyksiančio jau XIII Tarptautinio M. K. Čiurlionio muzikos festivalio atidarymo koncertui pasirinko itin subtilią ir tuo pačiu metu techniškai didžiulio meistriškumo reikalaujančią programą, kurioje išskirtinis dėmesys bus skirtas 150-ąjį jubiliejų mininčiam Čiurlioniui. Šio lietuvių genijaus kūryba apjungia muziką, tapybą ir literatūrą, taip sukurdama ypatingą atmosferą, kurią su tik jai būdingu subtilumu atskleis M. Rubackytė. Koncerte taip pat skambės ir Žasliuose gimusio, vienu geriausių visų laikų pianistu vadinamo, Leopoldo Godowskio kūriniai, prie kurių puikiai derės šiuolaikinės kompozitorės Ramintos Šerkšnytės tapybiški opusai, o viską vainikuos pačios nuostabiausios Ferenco Liszto ciklo „Klajonių metai“ dalys.
Mūzos Rubackytės atliekama programa „Nuo Baltijos iki Adrijos“ – tai intriguojanti muzikinė kelionė per įvairias epochas bei šalis.
PROGRAMA:
I D A L I S :
Mikalojus Konstantinas ČIURLIONIS (1875–1911)
Trys preliudai ir du noktiurnai
Leopoldas GODOWSKY (1870–1938)
Sonata e-moll
Raminta ŠERKŠNYTĖ (g. 1975)
„Pasakos klaviatūrai“
Ferenc LISZT (1811–1886)
Fortepijoninio ciklo „Klajonių metai“ II dalies sąsiuvinis:
Venecija ir Neapolis (S 162):
„Gondolininkas“
„Daina“
Tarantela
II D A L I S :
Ferenc LISZT (1811–1886)
„Vilos d'Este fontanai“ iš fortepijoninio ciklo „Klajonių metai“ III sąsiuvinio
Ferenc LISZT (1811–1886)
Sonata h-moll
APIE ATLIKĖJĄ:
Nuo 24 Liszto etiudų iki ciklo „Klajonių metai“, nuo 24 Šostakovičiaus preliudų ir fugų iki Čiurlionio kūrybos. Visus iššūkius Mūza atremia su elegancija ir atsidavimu.
Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, Vilniaus fortepijono muzikos festivalio įkūrėja ir meno vadovė MŪZA RUBACKYTĖ – viena svarbiausių Lietuvos pianisčių ir muzikinės kultūros ambasadorių pasaulyje.
M. Rubackytė yra prestižinių, tarptautinių Liszto-Bartoko Budapešte (1981) ir „Les Grand Maîtres Français“ Paryžiuje (1990) konkursų nugalėtoja. Ypatingą vietą jos kūryboje užima F. Liszto kūrinių interpretacijos, JAV leidinio „Fanfare“ kritikai ją pavadino „viena geriausių gyvųjų Liszto atlikėjų“. Pianistė yra tarptautinių Liszto asociacijų (ILA) biuro narė, kompozitoriaus draugijos Lietuvoje „Lisztuania“ ir nacionalinio konkurso „Lisztofonija“ prezidentė. 2012 m. už Liszto kūrybos sklaidą pasaulyje M. Rubackytė pelnė Vengrijos kultūros ministerijos prizą „Pro Hungarica“, šį pavasarį jai įteiktas Vengrijos ordino „Už nuopelnus“ Riterio kryžius, jos dėka tarp „Lisztuania“ ir Gödöllő F. Liszto festivalio pasirašyta ilgalaikio bendradarbiavimo sutartis. Pianistės įrašytas trigubas „Klajonių metų“ albumas pripažintas visame pasaulyje, o Vengrijos Liszto sąjunga 41-uoju Didžiuoju disko prizu įvertino kompaktinę plokštelę „De la valse á l‘abîme“ („Lyrinx“) kaip geriausią šio kompozitoriaus muzikos metų įrašą.
M. Rubackytės tarptautinė karjera – įspūdinga, dabar ji pasirodo su garsiais pasaulio orkestrais ir dirigentais, rengia rečitalius daugelyje prestižinių salių, artimai bendradarbiauja su pasaulinį pripažinimą pelniusiais kompozitoriais – K. Pendereckis nuolatos kviesdavo pianistę atlikti jo fortepijoninį koncertą „Resurrection“, skirtą rugsėjo 11-osios aukoms atminti. Išskirtinį statusą turinčiuose festivaliuose – F. Liszto festivalyje Raidinge (Austrija) ir Bairoito (Vokietija) – M. Rubackytė yra atlikusi visą „Klajonių metų“ ciklą, o „Radio France“ festivalyje Monpeljė (Prancūzija) – D. Šostakovičiaus ciklą „24 preliudai ir fugos“. Šiuose festivaliuose ji skambino ir visus F. Liszto „Transcendentinius etiudus“.
Pianistės diskografijoje – daugiau kaip 30 albumų, unikalus bendradarbiavimas su kompanija „Doron“, kurioje išleista koncertų su orkestru šešių kompaktinių plokštelių serija „Great Lithuanian Live Recordings“. Pastaraisiais metais jos dėmesį patraukė Žasliuose gimusio litvako, žymaus pianisto Leopoldo Godowskio kūryba – ji yra viena nuosekliausių jo kūrybos interpretuotojų. M. Rubackytės įrašyti Godowskio CD (du solo ir vienas su smuikininku Dmitri Makhtin) pelnė aukščiausius pasaulio muzikinės kritikos įvertinimus. Pianistės veiklai dėmesį skiria ir žymios radijo stotys: Čikagos WFMT, „Radio France“, „France Musique“, „Radio Classique“ ir kt.
M. Rubackytė nuolatos kviečiama į tarptautinių konkursų žiuri (Cleveland, UNISA, Liszto konkursų Veimare, Utrechte, Bartoko Budapešte ir kt.), ji yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorė, dėsto pasaulio universitetuose ir konservatorijose, vadovauja tarptautiniams meistriškumo kursams.
Svarus M. Rubackytės indėlis į 2024 m. Lietuvos sezono Prancūzijoje organizavimą, įsimintinas sezono preliudas Invalidų katedroje, dalyvaujant abiejų valstybių prezidentams bei 12 rečitalių visoje Prancūzijoje. 2025 m. ji yra pakviesta tapti restauruotos C. Debussy gimtinės Saint-Germain-en-Laye inauguracinio muzikinio sezono meno vadove.
2020 m. prancūzų leidykla „Ovadia“ išleido Mūzos Rubackytės autobiografinę knygą „Gimusi po fortepijonu“, 2022 m. šią knygą lietuvių kalba išleido „Tyto alba“. 2024 m. apie ją sukurtas dokumentinis filmas (rež. A. Marcinkevičiūtė) apkeliavo kelių kontinentų kino sales ir buvo nominuotas „Sidabrinės gervės“ prizui trijose kategorijose.
Tarp daugelio kitų pianistei įteiktų įvertinimų – Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, Vyriausybės kultūros ir meno premija, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinas, Didysis Komandoro kryžius, Šv. Kristoforo statulėlė, garbės medalis „Už nuopelnus Lietuvos kultūrai“, 2021 m. pianistė buvo pirmoji, gavusi Lietuvos nacionalinės filharmonijos apdovanojimą – garbės ženklą „Tarnauju muzikai“, o 2024 m. Mūza Rubackytė įvertinta „Globalios Lietuvos“ apdovanojimu už „Lietuvos garsinimą visame pasaulyje“.
Plačiau: www.muza.fr
XIII tarptautinis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis yra jubiliejinės programos „Čiurlioniui 150“ dalis.
Festivalį organizuoja VšĮ „Klasika LT“
Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Palangos savivaldybė
Bilietus platina – www.bilietai.lt
***
Pirkdami bilietą į koncertą, neprieštaraujate, kad renginys būtų fotografuojamas ir/ar filmuojamas, o vaizdinė medžiaga viešinama VšĮ „Klasika LT“ internetinėje svetainėje, socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidoje.